ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Svetlovody Sunway a nízkoenergetické domy

Úvod SvetlovodySvetlovody Sunway a nízkoenergetické domy
Podstatou energeticky úsporného staviteľstva je minimalizácia strát energie. Energeticky úsporný dom je predovšetkým domom dokonale izolovaným a zaisteným pred únikom tepla. Z tohto dôvodu možno jednoznačne konštatovať, že každá investícia do domu, ktorá umožní zníženie spotrebu energie na vykurovanie sa oplatí.
 
11 Svetlovod Sunway

V súčasnosti je jednou z najčastejších otázok zákazníkov pred kúpou svetlovodu jeho vzťah k energeticky úspornému staviteľstvu, čoraz viac sa začína prihliadať aj na jeho teplo-technické vlastnosti.
Cieľom výstavby nízkoenergetických domov je znižovanie energetickej náročnosti, čo sa dá docieliť napr. eliminovaním prestupov tepla. Pri výstavbe alebo rekonštrukcii domu odborníci vo zvýšenej miere prihliadajú na elimináciu prestupov tepla, kontrolujú možné tepelné mosty.

Použitie svetlovodu v nízkoenergetických domoch

Aj svetlovod, ako jeden zo stavebných prvkov domu, musí spĺňať určené energetické parametre. Štandardný svetlovod je založená na izolácii prostredníctvom vzduchovej medzery. Tá sa nachádza medzi stropným ukončením (difúzorom) a strešnou kupolou. Koeficient prestupu tepla štandardného svetlovodu je U=2,2W/m2K. Svetlovod bez systému zateplenia má preto výrazne vyššiu hodnotu "U" ako strecha domu. Čo to môže zapríčiniť?
- únik tepla v zimných mesiacoch
- prehrievanie interiéru v lete
- vyššiu kondenzáciu a rosenie svetlovodu

Práve preto je nutné vyhľadávať systémové svetlovody so zlepšenými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Možnosti, ako vylepšiť tepelno-izolačné vlastnosti svetlovodov sú rôzne. Najlepšou alternatívou však je použitie izolačného dvojskla priamo v difúzore svetlovodu.

Aké sú výhody využitia izolačného dvojskla?

- zabezpečenie tepelnej samostatnosti svetlovodu
- obmedzenie rosenia
- vyrovnanie teplotných rozdielov v dome
- znížená hodnota koeficientu prestupu tepla
 
Výrobky SUNWAY využívajú izolačné dvojsklo už v základnom prevedení a to bez príplatku. SUNWAY sa ako jediný svetlovod na svete vyrába vo všetkých veľkostiach vo štvorcovom prevedení. Svetlovody SUNWAY si nachádzajú čoraz väčšiu popularitu nielen v slovenských ale aj zahraničných domácnostiach.