ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Svetlovod alebo svetlík

Úvod FAQ Svetlovody SUNWAYSvetlovod alebo svetlík

1. Tepelno - izolačné vlastnosti

Svetlovod má v našom prípade výrazne lepšie U (prestup tepla) a to najmä preto, že používame prvok IZOL-WAY, alebo priamo difúzor z izolačného dvojskla (prípadne trojskla). Veľký pozor treba dať na svetlovody bez izolačných prvkov, resp. s neúčinnými izolačnými prvkami. Ak svetlovod nemá v sebe zakomponovaný nejaký prvok, tak hodnota prestupu tepla je až priepastných 2,2 W/(m2/K)!

2. Veľkosť

Svetlovody majú menší priemer ako svetlíky. Je to dané použitím tubusu na preklenutie vzdialenosti medzi strechou a stropom budovy. Biela farba na stenách svetlíku absorbuje časť svetelných lúčov a neodráža ich ďalej do priestoru.

3. Vzdialenosť prenosu svetla

Na základe predošlých viet je jasné, že svetlík je efektívny iba pri krátkych vzdialenostiach, svetlovod môže mať efektívnu dĺžku podľa veľkosti priemeru až 15 m. Môže byť aj dlhší, ale následne sa vytráca efektivita použitia svetlovodu. Pomer cena/výkon výrazne klesá.

4. Konštrukcia

Svetlík je jednoduchý plastový výrobok s jedno až štvorkupolou. Jeho osadenie vyžaduje kvôli hmotnosti a konštrukcii väčšie zásahy do strechy budovy. Svetlovod je výrazne ľahší a vďaka tubusu je aj menší. Preto sú zásahy do konštrukcie menšie. Tým sa eliminuje aj tvorba kondenzu.

5. Cena

Svetlovod je prvonákladovo drahšie zariadenie, ale vzhľadom na dlhodobé použitie vykazuje návratnosť investície na tepelných stratách a ziskoch.

6. Využitie

Práve tubusová konštrukcia zabezpečuje väčšie využitie svetlovodu oproti svetlíku. Presvetlenie hlbšie pod strechu, cez podlažie, z boku inštalácie, možnosť rozdvojenia tubusu. To sú parametre, ktoré svetlíkom nezabezpečíte.

7. Použitie na šikmej streche

Svetlovod bol spočiatku využívaný iba na šikmých strechách. Aj dnes sa stretávame s jednoduchšími svetlovodmi s plochým sklom namiesto kupoly , ktoré sa nedajú použiť na plochých strechách. V ponuke sú aj svetlovody na plochú strechu a dokonca si dovolím tvrdiť, že svetlovody SUNWAY sú predávané väčšinou do plochých striech. Naproti tomu svetlík bol vyvinutý na montáž do plochej strechy a tento trend zostáva aj naďalej.