ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Svetlovody pre nízkoenergetické domy

Úvod FAQ Svetlovody SUNWAYSvetlovody pre nízkoenergetické domy

Najčastejšou otázkou pri inštalácii svetlovodov donedávna bolo: Bude daný priestor dostatočne presvietený? V súčasnosti však výrobcovia čelia vážnejšej výzve a to, ako svetlovod čo najoptimálnejšie prispôsobiť nízkoenergetickým domom. Okrem svietivosti a schopnosti presvetliť priestor, sa preto pri výrobe svelovodov začalo prihliadať aj na jeho teplo-technické vlastnosti.

Cieľom výstavby nízkoenergetických domov je znižovanie energetickej náročnosti, čo sa dá docieliť napr. eliminovaním prestupov tepla. Pri výstavbe alebo rekonštrukcii domu odborníci vo zvýšenej miere kontrolujú možné tepelné mosty, pričom prihliadajú na všetky detaily.

 

Rozhodujúcimi faktormi sú:

– typ materiálu, ktorý sa použije na výstavbu

– aký bude prestup tepla cez steny

– koľko centimetrov zateplenia sa pridá.

Použitie svetlovodu v nízkoenergetických domoch

Aj svetlovod, ako jeden zo stavebných prvkov domu musí spĺňať určené energetické parametre. Pri štandardnom svetlovove sú teúelno-izolačné vlastnosti založené na izolácii prostredníctvom vzduchovej medzery. Tá sa nachádza medzi stropným ukončením (difúzorom) a strešnou kupolou. Koeficient prestupu tepla štandardného svetlovodu je U = 2,2 W/m2K. Svetlovod bez systému zateplenia má preto výrazne vyššiu hodnotu U ako strecha domu.

 

Čo to môže zapríčiniť?

- únik tepla v zimných mesiacoch

- prehrievanie interiéru v lete

- vyššiu  kondenzáciu a rosenie svetlovodu

Práve preto je nutné vyhľadávať systémové svetlovody so zlepšenými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Možnosti, ako vylepšiť tepelno-izolačné vlastnosti svetlovodov sú rôzne.

 

Najlepšou alternatívou však je použitie izolačného dvojskla priamo v difúzore svetlovodu.

Aké sú výhody využitia izolačného dvojskla?

- zabezpečenie tepelnej samostatnosti svetlovodu

- obmedzenie rosenia

- vyrovnanie teplotných rozdielov v dome

- znížená hodnota koeficientu priestupu tepla

Izolačné dvojsklo, vďaka ktorému sú svetlovody vhodné aj pre pasívne domy, využíva i jediný výrobca svetlovodov na Slovensku, SUNWAY.

Odporúčanie:

Výrobky SUNWAY využívajú izolačné dvojsklo už v základnom prevedení a to bez príplatku. SUNWAY sa ako jediný svetlovod na svete vyrába vo všetkých veľkostiach vo štvorcovom prevedení. Svetlovody SUNWAY si nachádzajú čoraz väčšiu popularitu nielen v slovenských ale aj zahraničných domácnostiach.

Slovenská značka svetlovodov poskytuje až 25-ročnú záruku na svetelný tubus, pričom odbornosť a kvalitu produktov potvrdzuje certifikát CE.